Internet rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT) to ekosystem, w którym przedmioty/urządzenia łączą się z siecią internetową celem ich zdalnego sterowania. W trakcie procesów odbywających się w ramach IoT następuje gromadzenie, przetwarzanie oraz przesyłanie danych niezbędnych do zarządzania przedmiotami. Do wybranych obszarów zastosowań IoT należą między innymi: Inteligentne środowisko, Inteligentne mieszkanie, Inteligentny przemysł, Inteligentny transport, Inteligentne miasto.
Od kilku lat IoT znajduje się w centrum inicjatyw Cisco poprzez rozwój badań, rozwiązań i strategii biznesowych. Spółka spodziewa się, że do 2020 r. ponad 50 mld telefonów zostanie podłączonych do Internetu, co będzie oznaczać wzrost złożoności sieci, ilości przesyłanych danych oraz ewentualnych luk w zabezpieczeniach. W obliczu takich przekształceń, jakie Internet przedmiotów wprowadzi w ciągu najbliższych kilku lat, Laércio Albuquerque, prezes Cisco Brazil, ogłosił globalne strategie firmy obejmujące zarówno przetwarzanie danych w pobliżu podłączonych urządzeń jak i zwiększenie bezpieczeństwa sieci.
Ma temu służyć Cisco Kinetic – platforma analityczna, która została stworzona z myślą o zabezpieczeniu przez sieć tych urządzeń i całej sieci poprzez sztuczną inteligencję (AI).
Cisco Kinetic będzie odpowiedzialna za zbieranie informacji z różnych urządzeń IoT. Dane te będą następnie przekazywane przez bezpieczną sieć Cisco, która umożliwi wykrycie anomalii lub złośliwego oprogramowania poprzez analizę informacji wykonanych przez AI. “Wyobraź sobie samodzielny samochód, który musi zatrzymać się w sytuacji awaryjnej”, mówi Marcelo Silva, dyrektor handlowy Cisco Brazil. Decyzja ta musi zostać podjęta szybko i bez zbędnej zwłoki, tak więc konieczne jest umieszczenie w tym pojeździe możliwości analitycznych.
Dzięki koncepcji firmy Cisco dane pozostają w jej źródle, bez konieczności przenoszenia ich do odległych aplikacji, co pozwala użytkownikom kontrolować prywatność, bezpieczeństwo oraz własność danych. Platforma odgrywa centralną rolę w egzekwowaniu zasad określonych przez właścicieli informacji, dostarczając wybrane dane dla chmury prywatnej, publicznej lub dla innych punktów końcowych wybranych przez użytkownika. Technologie bezpieczeństwa Cisco są zintegrowane w ramach kompleksowej platformy IoT. Firma zmieniła nazwę rozwiązania ze Smart + Connected Digital Platform na Kinetic, oferując zestaw narzędzi i wytycznych do budowania struktur inteligentnych miast.
Według Cisco, Kinetic jest platformą opartą na chmurze, która pomaga klientom wyodrębnić, obliczyć i przenieść dane z podłączonych elementów do aplikacji IoT, w celu zapewnienia lepszych wyników i usług. Platforma ta stanowi ważny kamień milowy dla Cisco i klientów, którzy chcą odblokować wartość danych generowanych przez maszyny, rzeczy i połączone przestrzenie.