Sieci Wi-Fi

Korzystaj z sieci Wi-fi, która jest niezawodna, może pracować w różnych warunkach oraz jest centralnie zarządzana. Mobilność w biznesie ma wpływ na zwiększenie efektywności i wydajności oraz lepszą organizację pracy. W Polsce działa już ponad 5600 hot spotów, a łączność bezprzewodowa jest promowana przez Komisję Europejską. Sieć Wi-fi odgrywa kluczową rolę w organizacjach otwartych na nowe możliwości i rozwiązania oraz w których są wdrażane systemy informatyczne rejestrujące pracę w czasie rzeczywistym – on-line.

Rozwiązania sieci bezprzewodowych WLAN (Wireless LAN) już w nawet małych firmach mogą zastąpić całkowicie kablową sieć stacjonarną. Coraz częściej sieci WLAN można spotkać w magazynach, sklepach oraz w pomieszczeniach, w których doprowadzenie sieci przewodowej byłoby zbyt kosztowne jak i czasami trudne z powodów technicznych.

Więcej informacji o sieci Wi-fi znajdziesz na stronie naszego Partnera Technologicznego – Cisco Systems.

Zapytaj o szczegóły

Inne zastosowania sieci bezprzewodowej

 • Logistyka – monitorowanie zdarzeń w całym łańcuchu dostaw;
 • Produkcja – śledzenie środków trwałych i zapasów firmy oraz zwiększenie poprawności działania maszyn produkcyjnych;
 • Transport – śledzenie procesów transportowych;
 • Służba zdrowia – śledzenie sprzętu diagnostycznego, dostosowanie ich do kalendarza zabiegów;
 • Handel – śledzenie koszyków zakupowych, lepsza kontrola nad stanami magazynowymi;
 • Zarządzanie oświetleniem – redukcja kosztów związanych z energią w miastach i gminach;
 • Inteligentne budynki – zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją;
 • Zarządzanie wodociągami – minimalizacja kosztów związanych z zużyciem wody;
 • Inteligentne systemy parkingowe – monitorowanie, zarządzanie parkingami, kontrola ruchu.

Zalety sieci bezprzewodowej

 • Wygoda – dostęp do zasobów sieciowych z dowolnego miejsca lub z dowolnego punktu dostępowego sieci bezprzewodowej Wi-Fi.
 • Mobilność – możliwość korzystania z Internetu podczas np. spotkań w salach konferencyjnych.
 • Wydajność – bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz do kluczowych aplikacji i zasobów pomaga personelowi w wykonaniu pracy i zachęca do współpracy.
 • Łatwy montaż – nie ma potrzeby przeciągania kabli, więc instalacja sieci jest szybka i ekonomiczna.
 • Rozszerzalność – możliwość łatwego rozbudowania sieci bezprzewodowej, podczas gdy sieć przewodowa może wymagać dodatkowego okablowania.
 • Bezpieczeństwo – postępy w sieciach bezprzewodowych zapewniają solidną ochronę.
 • Niższe koszty – ponieważ sieci bezprzewodowe eliminują lub zmniejszają koszty związane z okablowaniem, mogą one kosztować mniej niż sieci przewodowe.

Projektowanie sieci komputerowych – indywidualne podejście podstawą sukcesu

Sprawna komunikacja między komputerami i maszynami wchodzącymi w skład przedsiębiorstwa jest podstawowym warunkiem utrzymania ciągłości produkcji i osiągania zakładanych celów. Od bezpieczeństwa i przepustowości sieci zależy naprawdę wiele, dlatego też projektowanie i wykonywanie lokalnej sieci komputerowej warto powierzyć w ręce profesjonalistów. W OPTIDATA zajmujemy się tym tematem od lat, tworząc i udoskonalając istniejące sieci, które dziś są fundamentem sukcesu organizacji działających w różnych branżach. Z naszych rozwiązań korzystają reprezentanci przemysłu, a także firmy handlowe, przewozowe, administratorzy budynków, służba zdrowia, jednostki samorządu terytorialnego i podległe im spółki miejskie. Różnorodność portfolio naszych Klientów jest gwarancją skutecznych, sprawdzonych w praktyce sposobów na projektowanie sieci komputerowych.

Wyróżnikiem naszej oferty jest indywidualne podejście do danego zlecenia. Każdy projekt ma swoją indywidualną specyfikę, co dyskwalifikuje schematyczne podejście i bazowanie na kalkach. Rozwiązania, które zdały egzamin w firmie A, nie muszą się sprawdzić w przedsiębiorstwie B, dlatego też przed przystąpieniem do pracy wnikliwie badamy potrzeby Klienta, pytając o dostępne zaplecze techniczne, posiadany sprzęt i kompetencje pracowników, a także plany rozwojowe firmy związane z nową siecią. Rzetelny wywiad jest dla nas pierwszym krokiem na drodze do planowania i tworzenia sieci.

Projektowanie i wykonywanie lokalnej sieci komputerowej ze znakiem jakości

Jeszcze do niedawna standardem w wielu firmach była sieć przewodowa, która zapewniała szybszy transfer danych pomiędzy podłączonymi urządzeniami. Dziś zlecenia na projektowanie sieci LAN zdarzają się znacznie rzadziej, gdyż wspomnianą technologię stopniowo wypierają systemy bezprzewodowe. Taki trend wynika ze zwiększonej przepustowości technologii WiFi, poprawy zabezpieczenia sieci bezprzewodowych, ale przede wszystkim z ewolucji potrzeb użytkowników. Powszechnie obserwujemy rosnące znaczenie sprzętu mobilnego, zarówno w pracy, jak i w codziennym użytkowaniu. Urządzenia przenośne muszą być podłączone do sieci niezależnie od tego, czy znajdują się w sali konferencyjnej, fabryce, dyspozytorni czy na magazynie. W praktyce w wielu firmach obecnie wykorzystuje się system hybrydowy, w którym oprócz sieci LAN, łączącej komputery, drukarki, rzutniki, laptopy i inne maszyny za pomocą kabli, wykorzystuje się również sygnał WiFi nadawany przez access pointy. Dobrze zaprojektowana sieć komputerowa pozwala wykorzystać obie technologie w najbardziej efektywny sposób, dając pełną swobodę działań pracownikom.

Nasze usługi wykraczają poza standardowe projektowanie i wykonywanie lokalnej sieci komputerowej. Po zbadaniu potrzeb i parametrów technicznych budynków i dostępnego sprzętu oraz stworzeniu konceptu, przychodzi pora na testy i wdrożenie. Ważnym elementem sekwencji projektowania sieci komputerowych jest szkolenie użytkowników i administratorów, podczas którego informujemy personel o wprowadzonych innowacjach. To jeden z ostatnich etapów, jednak praktyka pokazuje nie mniej istotny niż samo tworzenie czy projektowanie sieci LAN lub WiFi.

formularz kontaktowy